Kürek Sörfü (Sup)

Stand Up Paddle (Kürek Sörfü)

Kim Bulmuş?

 Belki de suya girmeye cesaret eden ilk insanlar ilk kürek sörfçüleriydi. Yüzen bir odunun üstüne çıkıp uzun bir sopayla aşmışlardır ilk sulak engeli… Ama spor olarak doğuşu dalga sörfü eğitimlerinden geliyor. Grup derslerinde eğitmenler bir “long board” üstünde ayağa kalkıp mevzuyu anlatırken bir yandan da ellerindeki kürek ya da benzeri sopadan destek alıp yön veriyorlardı. Ayrıca bu çözüm öğrencilerin peşinden gitmeye, düz suda etrafta dolanmaya da yarıyordu. Derken dersler için kullanılan bu iptidai tekniği birkaç firma amaca dönük tasarımlarla şekillendirmeye başladı. Ve buuummmm? Daha ilk yılında kürek sörfü büyük ses getirdi. Çünkü herkes suyun üzerinde ayakta durmayı, zıplamayı, yürümeyi hayal etmişti. Yapacak hiç bir şey yoksa küreğini alıp biraz gezinmek, suya oturduğun yerden değil de ayaktan bakabilmek, suyun dibini daha net seçebilmek, ufku daha iyi görebilmek insanları kürek sörfüne bağladız.

Nerede-Nasıl Yapmalı ?

 İşte kürek sörfünün bu kadar hızlı yayılmasının en büyük sırrı. Su olan her yerde yapabilirsiniz. Deniz, göl, dere, nehir, bataklık… Ne rüzgar ne başka bir şey lazım değil. Bu nedenle rüzgar, uçurtma ve dalga sörfçüleri rüzgar ya da dalga olmadığında artık soluğu insan gücüyle çalışan SUP boardlarının üstünde alıp çevre gezileriyle ya da sadece kondisyon çalışmalarıyla vakit geçiriyorlar.
 Bordunuzu alıp suya atın. Üstüne çıkıp uzun tek taraflı küreğinizi yavaş yavaş suya daldırıp çekmeye başlayın. İlk birkaç dakika dengeyle ilgili bir bocalama olacak ama vücut hemen alışıyor. Boardun merkezine yakın bir noktada durup bacakları omuz genişliğinde açmanız ve dizleri çok hafif kırmanız dengeyi daha iyi sağlamanızı sağlayacaktır. Elinizdeki kürek aslında bir baston görevi görmekte. Çekerken yarattığınız dirençten destek alarak daha rahat ayakta durabilirsiniz. Burada en önemli detay doğru board seçimi. En dengeli board en büyük olanıdır. Suya sık sık düşmek istemiyorsanız bu işe büyükçe bir boardla başlayın. Kürek seçerken de boyunuzdan 30-40 cm uzun olmasına dikkat edin. Dengeye bir kere hakim olduğunuzda düz suda bir daha düşme ihtimaliniz yok. Hatta giysilerinizle boarda çıkıp ıslanmadan şöyle bir dolanıp gelebilirsiniz.
 Şu an Türkiye’de çok yaygın olmasa da çeşitli merkezlerde hem eğitim hem de tur düzenleyen ekipşer oluşmaya başladı. Bir bilenden destek alayım, tekniğim düzgün olsun derseniz buyurun birlikte kürek çekelim. Durgunsu uzun mesafe tekniklerinden, akarsu geçişlerine kadar tüm tecrübemizi paylaşmaya hazırız. www.supturkey.com adresinde gerekli bilgileri bulabilirsiniz.

Kürek Sörfünün Faydası

 Anlık mutluluklar ve hazlar herhalde günlük yaşantımızı sürükleyici kılan durumlar. Bu nedenle sıradan bir günü böylesine basit ama etkileyici bir aktivite ile renklendirmenin hem ruhsal hem de fiziksel bir fayda sağlayacağı kesin. Fiziksel faydalarıyla ilgili yakın zamanda yapılan araştırmaların sonuçlarından şöyle bir özet çıkarabilirim; Her kürek salınımında ayakta durduğunuz ve denge faktörü de olduğu için ayak parmaklarınızdan çenenizdekilere kadar tüm kaslarınız çalışır. İlk yarım saatlik kürek sörfü seansınızın ardından belki de vücudunuzda varlığından bile bihaber olduğunuz kaslarınızı bulacaksınız.

 Kürek sörfü aerobik ve anaerobik antrenman çalışmalarında artık sıklıkla kullanılıyor. Ayrıca board üzerinde yapılan esneme egzersizlerinin çeşitliliği hızla artmakta. Oluşturulan sınıflarla havuzlar da bile bu egzersizler program olarak satılmaya başladı.
Tüm bu fiziksel faydalarının ötesinde bir de işin keyif tarafına bakalım. Kürek sörfünün en yaygın kullanımı düz ya da az dalgalı sularda gezintidir. Dalga boyu büyüdükçe ufaktan dalga sörfüne geçebilirsiniz. Az rüzgarlı bir havada uçurtmanızla boardun üstüne çıkıp gezebilirsiniz. Akarsularda bir çok kişi limitleri zorlamaya başladı ama inanın güzel bir havada sakin sakin akan bir dereden aşağıya kürek sörfü ile süzülmek biz sıradan kullanıcılara yeter de artar bile.

 Yeni yeni çıkan board aksesuarları ile artık eşya taşımak hatta balığa çıkmak bile mümkün. Kürek çekerken bir yandan peşiniz sıra gelen sırtıyı yoklamak, hele bir de balık vurduysa onu çekebilmek bu yeni sporu daha heyecanlı yapan eklentiler.

 Haydi kendinize fırsat yaratın, ayağa kalkın ve kürek çekin!

aktivite1.fw